Logo

  سود مایع

  1. گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند
  2. لیست خدمات
  3. مواد اولیه
  4. سود مایع

  سود مایع چیست

  سود مایع که با نام های مایع سوز آور، قلیا، سودای قلیایی، هیدرات سدیم، هیدروکسید هم شناخته می شود، ماده‌ای بی‌ بو و بی‌ رنگ بوده و بسیار خورنده و واکنش‌دهنده است. حالت جامد آن دارای وزن مولکولی 40 می باشد. این ماده با دو غلظت 50% و 31% در بازار موجود بوده و از نظر شیمیایی یکی از نمک‌های سدیمی است. جاذب آهن و رطوبت بوده و گاز کربنیک محیط را جذب می‌نماید. سود مایع به راحتی در آب حل می شود و در اتانول، گلیسیرین و همچنین متانول به اندازه مساوی قابل حل است. نقطه جوش سود مایع 145 و نقطه انجماد آن 4/4 درجه سانتی گراد می باشد.

  همچنین لازم به ذکر است از آنجایی که این ماده به سرعت دی اکسید کربن هوا را جذب می کند، در زمان واکنش این مواد امکان تغییرات شیمیایی شدیدی وجود دارد و شوک شدید یا گرما سبب انفجار می شود.  به صورت معمول این ماده پایدار بوده و در صورت گرم کردن آن، غیر پایدار می‌شود.

  فرمول شیمیایی: NaOh

  درجه خلوص: %1±50| %1±31

  سود مایع در مواقعی که با پوست برخورد میکند، اثر خورندگی خواهد داشت و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی این ماده باید موارد ایمنی (MSDS) رعایت شود.

   

  واکنش پذیری

  • ایجاد تغییرات شیمیایی شدید وجود دارد
  • شوک شدید یا گرما ممکن است سبب انفجار شود
  • معمولاً پایدار است و در صورت گرم کردن غیر پایدار می‌ باشد
  • این ماده بیشتر در بافت‌ های انسانی و حیوانی مانند چرم، پوست و چشم‌ ها تأثیر می‌ گذارد
  • به‌ راحتی با قندهای کاهنده مانند مالتوز فروکتوز و گالالکتوز واکنش می‌دهد و منواکسید کربن تولید می‌ کند

   

  کاربرد ها و موارد مصرف

  در تولید خمیر کاغذ، در تصفیه آلومینیوم، در صابون سازی، صنایع غذایی، در تصفیه آب، تولید سیمان و بتن نقش دارد. به عنوان یک شوینده و چربی صنعتی بُر در صنایع مختلف مصرف می‌شود. شستشوی گریس، چربی‌ها، پروتئین‌ها از مخازن و سیلوها و همچنین پاک‌سازی لوله‌ها و فاضلاب صنعتی از رسوبات از جمله کاربردهای صنعتی آن است. برای تنظیم اسیدیته چاه استخراج نفت و گاز مصرف می‌شود.

   

  مشخصات محلول سود مایع 50 درصد

  وزن مخصوص 1.52 گرم بر میلی‌ لیتر در دمای 20 درجه سانتی گراد
  فشار بخار 6.3 میلی‌ متر جیوه در 40 درجه سانتی‌ گراد
  نقطه جوش 145 درجه سانتی‌ گراد
  نقطه انجماد 4.4 درجه سانتی‌ گراد
  ph 13

   

  پایداری و انبارداری

  محلول کاستیک سودا یا همان سود مایع مایعی پایدار می باشد اما عمر انبارداری آن به شرایط نگهداری بستگی دارد. اگر این ماده در ارتباط با هوا قرار بگیرد، در کیفیت محصول در گذر زمان شاهد تغییرات خواهیم بود، این اتفاق به این دلیل است که سود مایع دی اکسید کربن را از هوای اطراف جذب و ذرات سدیم کربنات (Na2CO3) جامد شکل می‌گیرند. با این حال اگر محلول سود مایع در مخزن‌ های فولادی پوشش دار که پوشش آن‌ ها آسیب‌ دیده، نگهداری شود جذب شدن آهن توسط این ماده صورت میگیرد بنابراین در فرایند حداقل سازی تماس آن با هوا و کاهش میزان تماس مستقیم با فلزاتی که حاوی آهن هستند عمر نگهداری محلول سدیم هیدروکسید را افزایش می‌ دهد.

   

  تعیین درصد خلوص سود مایع

  در ابتدا 1 سی سی از نمونه را وزن کرده و وزن را یادداشت کنید. سپس آن را با استفاده از آب به حجم مشخص (100 سی سی) رسانده و مقدار 20 سی سی از محلول رقیق شده را بردارید و داخل یک ارلن برزید. سپس به آن دو قطره فنول فالئین اضافه کنید. حالا مقدار معینی از اسید کلریدریک 0.1 نرمال را بردارید و به درون یک بورت بریزید. سپس بورت را به آرامی باز کرده و هیدروکلریک اسید را قطره قطره داخل ارلن بریزید، محلول داخل ارلن را باید به صورت مداوم تکان داد. عمل اختلاط را تا زمانی انجام دهید که رنگ شناساگر از ارغوانی به بی رنگ تغییر پیدا کند و در همان رنگ ثابت بماند. این مرحله پایان تیتراسیون است. حال با توجه به توضیحات شیمیایی دانشمند به میزان اسید مصرفی می توان غلظت نمونه را بدست آورد.

  فرم ارسال نظر

  پاسخ دادن به :

  امتیار خود را ثبت کنید

  در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
  اعتبارسنجی فرم موفق بود!
  نظرات کاربران

  نوروز پور

  لطفا برای سفارش شماره تماس به بنده بدید

  پاسخ
  گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند

  گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند

  درود بر شما، لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه کنید

  پاسخ