Logo

  نیتریت سدیم

  1. گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند
  2. لیست محصولات
  3. مواد اولیه
  4. نیتریت سدیم

  نیتریت سدیم به صورت جامد بلوری سفید مایل به زرد ظاهر می شود. این ترکیب به دو فرم پودری و مایع وجود دارد. به منظور خرید نیتریت سدیم می توانید با کارشناسان فروش پتروشیمی دانشمند تماس حاصل فرمایید. پتروشیمی دانشمند نماینده فروش تولید کننده نیتریت سدیم و همچنین وارد کننده سدیم نیتریت می باشد.

   

  نیتریت سدیم

  نیتریت سدیم یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی NaNO2 است. این یک پودر کریستالی سفید تا کمی مایل به زرد است که در آب بسیار محلول است و نمناک است. همچنین توسط اکسیژن موجود در هوا به نیترات سدیم ، NaNO3 به آرامی اکسید می شود. این ترکیب یک عامل کاهنده قوی است. از نظر صنعتی، مهمترین نمک نیتریت است. این ماده پیش ساز انواع ترکیبات آلی مانند داروسازی، رنگ ها و سموم دفع آفات است، اما احتمالاً بیشتر به عنوان یک ماده افزودنی غذایی در گوشت های فرآوری شده و (در برخی کشورها) در محصولات ماهی شناخته می شود.

  غیر قابل احتراق اما سوزاندن مواد قابل احتراق را تسریع می کند. اگر مقادیر زیادی در آتش سوزی نقش داشته باشد یا مواد قابل احتراق به خوبی ریز تقسیم شده باشد، ممکن است انفجار ایجاد شود. اگر توسط ترکیبات آمونیوم آلوده شود، تجزیه خود به خودی اتفاق می افتد و گرمای حاصل ممکن است مواد قابل احتراق اطراف را مشتعل کند. گرمای طولانی مدت ممکن است منجر به انفجار شود. اکسیدهای سمی نیتروژن در آتش سوزی های این ماده تولید می شود.

  این ماده به همراه تیو سولفات سدیم استفاده می شود. گرید دارویی سدیم نیتریت در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی، ایمن ترین و موثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است.

  نیتریت سدیم یک ترکیب بسیار پایدار است که فقط تحت شرایط pH کم، NO آزاد می کند.

   

  نیتریت سدیم

   

  جدول مشخصات فنی نیتریت سدیم

  نام محصول

  نیتریت سدیم

  فرمول شیمیایی نیتریت سدیم

  NaNO2

  جرم مولکولی

  68.995 g/mol

  شکل ظاهری

  پودری یا جامد بلورین و یا مایع

  رنگ محصول

  بی رنگ مایل به زرد کمرنگ

  نقطه جوش

  115 °C

  دانسیته

  2.17 g/cm³

  نقطه ذوب

   271 °C

  حلالیت

  محلول در آب و اتانول

  pH

  حدود 9

   

  روش تولید نیتریت سدیم

  نیتریت سدیم اولین بار در دهه 1960 تولید شد. تولید صنعتی نیتریت سدیم یکی از دو فرآیند، کاهش نمک های نیترات یا اکسیداسیون اکسیدهای نیتروژن پایین تر را دنبال می کند.

  یک روش تولید نیتریت سدیم استفاده از نیترات سدیم مذاب به عنوان نمک و سرب اکسید شده می باشد، در حالی که در یک روش مدرن تر از براده آهن قراضه برای کاهش نیترات استفاده می شود. در واقع نیتریت سدیم توسط چندین واکنش شیمیایی که شامل کاهش نیترات سدیم است، سنتز شده است.

  روش معمول تر شامل واکنش عمومی اکسیدهای نیتروژن در محلول آبی قلیایی، با افزودن یک کاتالیزور است. شرایط دقیق بستگی به استفاده از اکسیدهای نیتروژن و میزان اکسید کننده آن دارد، زیرا برای جلوگیری از اکسید شدن بیش از حد اتم نیتروژن باید شرایط را به دقت کنترل کرد.

  نیتریت سدیم همچنین با کاهش نمک های نیترات در اثر قرار گرفتن در معرض گرما، نور، تابش یونیزان، فلزات، هیدروژن و احیا الکترولیتی تولید می گردد.

   

  قیمت نیتریت سدیم

   

  تجزیه نیتریت سدیم

  در دمای بالاتر از 330 درجه سانتی گراد نیتریت سدیم (در هوا) به اکسید سدیم، اکسید نیتریک و دی اکسید نیتروژن تجزیه می شود:

   

  فرق بین نیتریت سدیم و نیترات سدیم در چیست؟

  فرق اصلی نیترات و نیتریت در اتصال اتم های اکسیژن آن هاست. به گونه ای که نیترات حاوی سه اتم اکسیژن است که به یک اتم نیتروژن متصل شده اند در حالی که نیتریت حاوی دو اتم اکسیژن است که به یک اتم نیتروژن متصل شده است. نیترات و نیتریت جزو آنیون های معدنی هستند که از اتم های نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده اند و دارای بار الکتریکی منفی هستند. در واقع به طور کلی تفاوت هایی بین نیترات و نیترات وجود دارد.

   

  نیتریت سدیم در صنایع غذایی

  در اوایل دهه 1900، تحقیقات بیشتر پیرامون استفاده از نیتریت سدیم به عنوان یک ماده افزودنی در صنایع غذایی، به عنوان افزودنی غذایی معرفی شد. نیترات سدیم هنگامی که به عنوان نگهدارنده غذا استفاده شود، دارای خواص ضد میکروبی است. این ماده به طور طبیعی در سبزیجات سبز برگ وجود دارد.

  نیتریت سدیم با میوگلوبین گوشت واکنش داده و باعث تغییر رنگ می شود، ابتدا به نیتروزومیوگلوبین (قرمز روشن) و سپس با گرم شدن به نیتروزوهموکروم (یک رنگدانه صورتی) تبدیل می شود. در صنعت بسته بندی گوشت، از سدیم نیتریت برای جلوگیری از بوتولیسم استفاده می شود. نیتریت سدیم به گوشت طعم و رنگ می بخشد. از اکسیداسیون لیپید که منجر به خشکی می شود جلوگیری کند و از رشد میکروارگانیسم های بیماریزا جلوگیری می کند.

  توانایی نیتریت سدیم در رسیدگی به موارد فوق الذکر منجر به تولید گوشت با ماندگاری طولانی شده و رنگ و طعم مطلوب را بهبود بخشیده است. طبق گفته دانشمندانی که برای صنعت گوشت کار می کنند،  سدیم نیتریت باعث بهبود ایمنی مواد غذایی شده است. سایر مواد افزودنی غذایی (مانند لاکتات و سوربات) محافظت مشابهی را در برابر باکتری ها ایجاد می کنند، اما رنگ صورتی دلخواه را فراهم نمی کنند.

  نیتریت با پروتئین های هم و یون های فلزی واکنش می دهد و رادیکال های آزاد را توسط اکسید نیتریک (یکی از محصولات جانبی آن) خنثی می کند. خنثی سازی این رادیکال های آزاد چرخه اکسیداسیون لیپید را که منجر به خشکی می شود، خاتمه می دهد.

   

  خرید نیتریت سدیم

   

  کاربرد نیتریت سدیم

  • در تولید اسید نیتروژن
  • به عنوان نگهدارنده غذا
  • ساخت سایر مواد شیمیایی
  • به تاخیر انداختن توسعه خشکی اکسیداتیو
  • نیتریت سدیم به عنوان یک آنتی اکسیدان در مکانیزمی شبیه به مکانیسم مسئول اثر رنگ آمیزی عمل می کند.
  • برای از بین بردن آزید سدیم اضافی
  • رنگ های دیازو
  • ترکیبات نیتروسو و سایر ترکیبات آلی
  • در رنگ آمیزی و چاپ پارچه و الیاف سفید کننده
  • در عکاسی
  • به عنوان معرف آزمایشگاهی
  • بازدارنده خوردگی
  • در پوشش های فلزی برای فسفات
  • به منظور ریز کردن در ساخت مواد شیمیایی لاستیکی
  •  نیتریت سدیم همچنین در داروهای انسانی

   

  لیست قیمت نیتریت سدیم

  ردیف نام محصول قیمت
  1 قیمت نیتریت سدیم صنعتی در حال به روز رسانی
  2 قیمت سدیم نیتریت خوراکی در حال به روز رسانی

   

  فرم ارسال نظر

  پاسخ دادن به :

  امتیار خود را ثبت کنید

  در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
  اعتبارسنجی فرم موفق بود!
  نظرات کاربران