Logo

  گلوکونات سدیم

  1. گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند
  2. لیست محصولات
  3. مواد اولیه
  4. گلوکونات سدیم

  برای اطلاع از آخرین لیست قیمت بازار برای انواع گلوکونات سدیم و همچنین درخواست هرگونه مشاوره، با ما تماس بگیرید

  026 33 106

  021 22 11 3594-8

  گلوکونات سدیم چیست

  گلوکونات سدیم ترکیبی با فرمول شیمیایی NaC6H11O7 می باشد، که فرم خنثی شده نمک سدیم اسید گلوکونیک است. این ماده را با نام های دیگری نظیر مونو سدیم گلوکونات، نمک مونو سدیم، سدیم گلوکونات نیز می شناسند که در واقع این ترکیب نوعی قند به شمار می آید. این پودر سفید رنگ بی بو، با دانه های ریز در آب بسیار محلول می باشد، اما در الکل، اتانول و اتر حلالیت کمتری دارد و نامحلول است. گلوکونات سدیم غیر خورنده، غیر سمی و قابل تجزیه بیولوژیکی است و بیشتر به عنوان عامل کیلیت ساز شناخته می شود. در واقع جایگزین طبیعی برای عوامل کیلیت مصنوعی می باشد.

  خاصیت برجسته گلوکونات سدیم، قدرت کیلیت سازی عالی آن، به ویژه در محلول های قلیایی و قلیایی غلیظ می باشد. این کلات ها با کلسیم، آهن، مس، آلومینیوم و سایر فلزات سنگین تشکیل می شوند و از این نظر از کلیه عوامل کیلیت مانندEDTA ، NTA  و ترکیبات مرتبط پیشی می گیرد.

  محلول های آبی گلوکونات سدیم حتی در دماهای بالا نیز در برابر اکسایش و کاهش مقاوم هستند. با این حال، به راحتی از نظر زیست شناختی تخریب می شوند، و بنابراین هیچ مشکلی در فاضلاب ایجاد نمی کنند.

   

  گلوکونات سدیم

   

  جدول مشخصات فنی سدیم گلوکونات

  نام محصول

  گلوکونات سدیم

  فرمول شیمیایی گلوکونات سدیم

  NaC6H11O7

  pH

  6.5 الی 7.5

  شکل ظاهری

  پودر گرانولی سفید، زرد یا قهوه‌ای

  جرم مولکلولی

  218.14 g/mol

  نقطه ذوب

  170-175 °C

  دانسیته

  1.8 g/cm³

  حلالیت

  محلول در آب

  بو

  بدون بو

  نقطه اشتعال

  °C 250

   

  انواع سدیم گلوکونات

  گلوکونات سدیم از نظر شیمیایی به دو صورت جامد و مایع وجود دارد که فرم جامد آن در دو نوع پودر یا گرانول به بازار عرضه می گردد. 

   

  ساختار شیمیایی سدیم گلوکونات

  فرمول شیمیایی گلوکونات سدیم

  تجزیه گلوکونات سدیم

  گلوکونات سدیم، ماده ای زیست تخریب پذیر است. این ماده حداکثر در دو روز، حدود 98% تجزیه می شود و مشکلات زیست محیطی ایجاد نمی کند. گلوکونات سدیم در پساب ها نیز مشکلاتی به وجود نمی آورد. از مهم ترین ویژگی‌های محلول گلوکونات سدیم غیر خورنده بودن، غیر سمی بودن و همچنین تجزیه پذیری سریع آن می باشد. لازم است بدانید که این ماده به صورت طبیعی تجزیه می‌گردد.

   

  تولید گلوکونات سدیم

  تولید گلوکونات سدیم به شرح زیر است:

  با استفاده از محلول گلوکز یا مایع مادری برای تولید گلوکز بلوری به عنوان ماده اولیه،همچنین استفاده از کربن فعال به عنوان کاتالیزور و استفاده از اوزون برای اکسیداسیون در یک گاز راکتور سه فاز جامد-مایع، تولید گلوکونات سدیم را امکانپذیر می سازد.   

  در مقایسه با کاتالیزورهای فلزی نجیب سنتی، کاتالیزور مورد استفاده در این روش هزینه را بسیار کاهش می دهد و ممکن است غیرفعال نشود. واکنش اکسیداسیون اوزون دارای سرعت بالا و کارایی بالایی است. کاتالیزور عاری از هر گونه آلودگی است، بنابراین مایع مادر برای تولید گلوکز بلوری می تواند به عنوان ماده اولیه برای تولید گلوکونات سدیم استفاده شود. لازم است بدانید که کیفیت محصول بالا است و از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه می باشد. همچنین بهره وری بهبود می یابد و روند تولید عاری از تخلیه زباله است.

   

  کاربرد گلوکونات سدیم

  • در رنگرزی پارچه
  • در صنعت آرایشی و بهداشتی برای تثبیت
  • صنعت چاپ
  • صنایع خودروسازی
  • صنایع پزشکی
  • تصفیه آب سطحی فلزات
  • به عنوان عامل کلات
  • ماده تمیز کننده سطح فولادی
  • ماده تمیز کننده بطری های شیشه ای
  • به عنوان ماده کلات کننده صنایع سیمان
  • آبکاری و رنگرزی آلومینا
  • جلوگیری از تلخ شدن مواد غذایی
  • بازدارنده بسیار کارآمد و یک پلاستیک دهنده
  • کاهنده آب مناسب برای بتن، ملات و گچ
  • چسب های عمومی و مواد اتصال دهنده برای استفاده های گوناگون
  • در کشاورزی
  • برای تولید ضد خوردگی و آنتی اسکالانت ها
  • تولید مواد فعال سطحی
  • ساخت پلاستیسایزرها
  • تولید نوشیدنی ها

   

  کاربرد گلوکونات سدیم در صنایع غذایی

  این محصول به صورت طبیعی حدود 1% در موادی مثل عسل نیز وجود دارد و از این جهت در مواد غذایی به کار می ‌رود. به منظور جلوگیری از تلخ شدن مواد مصرفی در صنایع غذایی از سدیم گلوکونات استفاده می‌کنند. این ترکیب یک مکمل غذایی مجاز است. در اروپا این ماده شیمیایی را به عنوان E576 می شناسند که قابلیت اضافه شدن به هر نوع ماده غذایی را دارد. همچنین از این محصول در صنایع پزشکی به عنوان تنظیم کننده تعادل اسيدی بدن استفاده می‌کنند، تا اعصاب نقش طبيعی خود را در بدن انجام دهند. از دیگر کاربردهای سدیم گلوکونات به تنظیم pH مواد غذایی و بهبود طعم غذا نیز اشاره می شود. لازم است بدانید که گلوکونات سدیم به عنوان تثبیت‌کننده، طعم‌دهنده و جداساز در انواع لبنیات، سبزیجات، گیاهان، ترشیجات، مرغ، ماهی، گوشت و غلات مصرف می شود. گلوکونات سدیم جزو افزودنی‌های ﻣﺠﺎﺯ ﺧﻮﺭﺍﻛی می باشد.

   

  کاربرد گلوکونات سدیم در بتن

  هر چه آب بیشتری به بتن افزوده شود، استحکام نهایی سازه کمتر خواهد شد. بنابراین استفاده از سدیم گلوکونات که کاهنده آب بتن می باشد، می‌تواند عملکرد آن را بسیار افزایش دهد. گلوکونات سدیم در بتن با عامل کاهش دهنده آب و کند کننده کار می کند و می تواند کارایی بتن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و موجب مستحکم شدن سازه می‌گردد. همچنین طول عمر بتن را افزایش می دهد و آن را در مقابل خوردگی و فرسایش مقاوم می کند.

  این ترکیب با خلوص بالا برای استفاده در صنعت ساخت و ساز نیز مفید و کاربردی است و عملکرد مؤثری دارد، بنابراین به صورت گسترده در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود.

   یکی از مشکلاتی که در صنعت بتن و ساختمان با آن روبرو می شویم، آسیب‌هایی است که در گرما و سرما و به دلیل انقباض و انبساط می‌بیند. استفاده از سدیم گلوکونات این آسیب را کاهش می‌دهد و از فرسایش بتن، خشک شدن آن، ترک خوردن و انواع آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. این محصول در فصل سرما باعث افزایش مقاومت بتن در برابر سرما و همچنین یخ زدگی می‌شود.

   

  شرایط نگهداری سدیم گلوکونات

  نگهداری از گلوکونات سدیم در دمای 5 الی 3 درجه سانتی گراد. گلوکونات سدیم در دمای بالای محیط نسبت به اکسید شدن، مقاومت دارد.

   

  لیست قیمت گلوکونات سدیم

  ردیف نام محصول قیمت
  1 گلوکونات سدیم در حال بروز رسانی

   

  فرم ارسال نظر

  پاسخ دادن به :

  امتیار خود را ثبت کنید

  در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
  اعتبارسنجی فرم موفق بود!
  نظرات کاربران