انواع ضد کف

ضد کف

ضد کف چیست

ضد کف (Defoamer) که نام های دیگر آن آنتی فوم یا دیفومر هست برای جلوگیری از بوجود آمدن کف در روند تولید از آنها استفاده می شود. کف ، به ویژه در فرآیندهای صنعتی ، مشکلات جدی ایجاد می کند ، از جمله نقص در پوشش های سطح ، جلوگیری از پر شدن کامل ظروف و پر شدن بیش از حد آنها. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی ، انتخاب آنتی فوم مناسب مهم است. برای انتخاب بهترین کف زدا ، هر یک از آنها باید جداگانه با آزمایشات آزمایشگاهی ارزیابی شوند.از ویژگی های اساسی محصول دیفومر ویسکوزیته کم و امکان پخش سریع آن بر روی سطوح کف است. این به سطح مایع هوا بستگی دارد و لایه های کف را بی ثبات می کند. این باعث ترکیدن حباب های هوا و از بین رفتن سطح کف می شود. حباب های ورودی ورودی جمع می شوند و حباب های بزرگتر سریعتر به سطح مایع افزایش می یابند.ضد کف یک افزودنی شیمیایی هست که با نام های دیگری نظیر آنتی فوم، دیفومر یا کف زدا نیز شناخته می شود و باعث جلوگیری از تشکیل فوم یا کف در مایعات می شود. عملکرد این ماده به گونه ای است که بی ثباتی روی کف ایجاد می کند و کف یا حباب های ریز و درشت را از بین می برد.برای خرید آنتی فوم از گروه تولیدی دانشمند می توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید.ضد کف (آنتی فوم)

انواع ضد کف

 • ضد کف الکلی
 • ضد کف سیلیکونی
 • ضد کف غیر سیلیکونی

مشخصات فنی ضد کف

نام محصولضدکف
پایه محصولپلی دی متیل سیلوکسان / اسید چرب / امولوسیون پلیمر آبی
نام دیگرآنتی فوم / کف زدا / دفومر
بسته بندیبشکه های 50-100-200

آنالیز

نوعکد
آنتی فوم سیلیکونیISD-100
ضد کف سیلیکونیISD-R100
ضدکف سیلیکونیISD-200
دیفومر سیلیکونیISD-300
آنتی فوم الکلیISD-400
آنتی فوم پودریISD-500
آنتی فوم سیلیکونیISD-600
آنتی فوم سیلیکونی کنزISD-700
آنتی فوم غیر سیلیکونی (آکریلیک)ISD-800
آنتی فوم غیر سیلیکونی (پایه حلال)ISD-1100

تاریخچه دیفومر

اولین آنتی فوم (anti-foam) با هدف شکستن کف قابل مشاهده در سطح تولید شده و مورد مصرف قرار گرفته است. در زمان های گذشته به منظور حذف کف و یا تجزیه فوم از نفت سفید، روغن سوخت و سایر فرآورده های نفتی سبک استفاده می کردند. همچنین از روغن های گیاهی و الکل های چرب (C7 – C22 ) آن ها برای افزایش راندمان به محصولات نفتی اضافه می شدند. در دهه 1950 آزمایش هایی با آنتی فوم های مبتنی بر سیلیکون آغاز شد، که بر پایه پلی متیل سیلوکسان (روغن سیلیکون) پراکنده در آب یا روغن سبک بودند. در سال 1963 اولین آنتی فوم ها با ذرات آبگریز (سیلیس های آبگریز) در روغن سبک ثبت اختراع شدند. در اوایل دهه ، موم های آبگریز مانند اتیلن بیس استئارآمید در روغن های تولید شده پراکنده شدند. توسعه دیفومر، کف زدا های پایه سیلیکونی با استفاده از امولسیفایرهای مختلف و روغن های اصلاح شده سیلیکون همچنان ادامه دارد.
کف یا فوم چیست؟
کف یا فوم چیست؟

کف یا فوم چیست؟

به پراکندگی پایدار گاز در مایع، کف یا فوم گفته می شود که به صورت حباب های هوا در مایعات بدون سورفاکتانت می باشد. بدترین کف، فوم شناور در سطح می باشد. کف ایجاد شده روی سطح ممکن است باعث ایجاد مشکل در سطح مایع شود و باعث سرریز شدن مخزن یا استخر مورد نظر در اطراف تجهیزات شود که این یک نگرانی ایمنی است.

علت به وجود آمدن کف

علت اصلی به وجود آمدن کف یا فوم ورود گاز به مواد مایع می باشد. واکنش شیمیایی موادی که کف ایجاد می کنند مانند واکنش ایزوسیانات با آب همزدن مکانیکی ناشی از ورود مکانیکی هوا با هم زدن و مخلوط کردن مواد گردش هوا در زمان مرطوب شدن رنگدانه ها و فیلرها.
علت به وجود آمدن کف

ویژگی ها کف زدا

 1. اثر بخشی و کارایی مناسب
 2. فرایت کمتر
 3. پایداری شیمیایی
 4. غیر سمی بودن و سازگاری با محیط زیست
 5. فلش پوینت بالا
 6. محدوده دمایی گسترده
 7. اکسیداسیون با مقاومت بالا
 8. پایداری در فشارهای بالا، چاه های عمیق، حفاری و چاه های زیر زمینی
 9. فشار بخار کم
 10. دارای قدرت دی الکتریک بالا

آنتی فوم چیست؟
آنتی فوم چیست؟

آنتی فوم چیست

(What is anti-foam)کف گیرها، کف موجود را از بین می برند و آنتی فوم ها از تشکیل بیشتر کف جلوگیری می کنند. آنتی فوم به منظور جلوگیری از تولید کف ناشی از واکنش های مختلف فیزیکی و شیمیایی به کار می رود.در بیشتر واکنش های شیمایی، کف تولید می شود. آنتی فوم یا دیفومر به منظور جلوگیری از ایجاد فوم در طی واکنش مواد استفاده می شود.فوم می تواند از طریق مکانیکی یا از طریق یک مکانیزم شیمیایی مانند تخمیر به وجود آید. آنتی فوم در سیستم های مختلف تحت تاثیر دما، pH، حلالیت، فشار و سازگاری مواد شیمیایی، کار می کنند.

علت استفاده از آنتی فوم چیست

به وجود آمدن کف در صنعت های مختلف از جمله عواملی می باشد که در بازدهی تولید، اثر منفی و نزولی ایجاد خواهد کرد. تولید کف مشکلات زیادی را در بر می گیرد و تاثیرات نامطلوبی را بر صنعت مربوطه به وجود می آورد. از این رو استفاده از آنتی فوم امری ضروری می باشد. به طور کلی کف در فرآیندهای فرآوری مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی، تخمیر، صنعت نساجی، تولید چسب، چاپ جوهر، رنگ، پوشش و رزین در اختلاط، فیلتراسیون، رقیق سازی، پر کردن ظروف محصول، تقطیر و رفلاکس به وجود می آید. به وجود آمدن کف در صنایع مختلف باعث کاهش بازده تجهیزات و تحمیل هزینه‌‌ های بالا می‌ شود، به همین دلیل کنترل و اقدامات لازم برای حذف این پدیده ارزش بسیار زیادی دارد. در فرآیندهای صنعتی ، فوم ها مشکلات جدی را ایجاد می کنند. آن ها باعث ایجاد نقص در پوشش های سطح می شوند و از پر شدن کارآمد ظروف جلوگیری می کنند.علاوه بر این، سرعت واکنش های شیمیایی را کاهش می دهد.

مکانیزم عملکرد

عموماً یک دیفومر درکف نامحلول است و خاصیت فعال سطحی دارد. یکی از ویژگی های اساسی دیفومر، ویسکوزیته پائین و امکان پخش سریع آن روی سطوح فوم می باشد. این ماده به هوای روی سطح مایع وابسته است و در آن لایه های کف را بی ثبات می کند که این عمل باعث پارگی حباب های هوا و شکستن کف سطح می شود. حباب های هوای ورودی جمع شده اند و حباب های بزرگتر با سرعت بیشتری به سطح مایع بالا می روند و کف زدایی از سطح مایعات صورت می پذیرد.تشکیل فوم در اثر حل شدن مولکول های گاز در مایع است. مولکول های کف زدا، تنش سطحی مایع را تغییر می دهند و می توانند به عنوان مواد فعال سطحی یا سورفکتانت ها عمل کنند. ماهیت سورفکتانت ها می توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتریک باشند. سورفاکتانت های مختلف برای تولید انواع آنتی فوم کاربرد دارد.عملکرد استفاده از کف زدا به نوع کف یعنی ماکرو و میکرو بودن آن، بستگی دارد. کف زدا ها با نفوذ به لایه های فوم، عمل کف زدایی را انجام می دهند.مواد معمول مورد استفاده در تولید ضد کف عبارتند از: روغن های نامحلول، پلی دی متیل سیلوکسان ها و سایر سیلیکون ها، الکل های خاص، استئارات ها و گلیکول ها. از این افزودنی برای جلوگیری از تشکیل فوم استفاده می شود و یا برای شکستن فومی که قبلاً تشکیل شده است، آن ها را به سیستم اضافه می کنند.مکانیزم عملکرد آنتی فوم یا دیفومر

کاربرد ضد کف

 • فرآوری مواد غذایی
 • تولید مواد شیمیایی
 • تخمیر، نساجی
 • تولید چسب
 • جوهر چاپ
 • رنگ
 • پوشش و رزین
 • مدیریت فاضلاب
 • مناسب برای چاه‌های عمیق
 • حفاری و محیط‌های زیرزمینی
 • روان کننده عالی برای اورینگ
 • مناسب برای تولید گسکت
 • روانکاری عالی
 • تهیه گل حفاری
 • تقطیر نفت خام
 • مراحل تولید آسفالت
 • تهیه و ساخت رنگ
 • تولید روغن
 • خطوط تولید کاشی و سرامیک
 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع نساجی
 • چاپ جوهر
 • تولید ضد یخ
 • صنایع چوب و کاغذ سازی
 • ساخت چسب
 • الکل سازی
 • تهیه لوازم بهداشتی
 • ساخت ضدعفونی کننده مواد غذایی و دارویی

آنتی فوم برای تصفیه فاضلاب

یکی از اهداف اصلی در تصفیه فاضلاب که کف در آن وجود دارد، حفظ کنترل آن کف به کارآمدترین و موثرترین شیوه است. کف بیش از حد در فرایند تولید منجر به موقعیت های ایمنی کنترل نشده، کاهش ظرفیت تولید، افزایش هزینه ها و مشکلات حمل و نقل می شود. اما نه تنها کارایی و اثربخشی، همچنین تخریب پذیری زیستی و مقررات ملی فاضلاب می تواند مسائل اصلی در کاهش و کنترل فوم باشد.

پارامترهای مختلفی در فرمولاسیون دفومرها موثر می باشد، زیرا تنوع آنتی فوم زیاد است. انتخاب نوع آنتی فوم به پارامترهای مختلفی مانند دما، pH، حلالیت، عدم حل شدن، ‌فشار یا سازگاری با مواد شیمیایی موجود در محیط وابسته است.

انواع آنتی فوم براساس کاربرد صنعتی

 1.  آنتی فوم بر اساس ترکیبات سیلیکونی و برای استفاده در کارخانه های تولید رنگ صنعتی.
 2. آنتی فوم بر اساس ترکیبات سیلیکونی تولید شده و مورد استفاده در صنعت نساجی
 3. آنتی فوم برای حفاری چاه های روغن و روند سیمان کاری دیواره های چاه های نفت حفاری می شود.
 4. آنتی فوم در کارخانه های تولید چوب و کاغذ برای از بین بردن کف بدست آمده در فرآیند تولید کاغذ موجود است.
 5. آنتی فوم بر اساس ترکیبات پلی دی متیل سیلوکسان برای استفاده در مجتمع های نفتی و به ویژه در تولید و فرآوری نفت خام و مشتقات نفتی.

لیست قیمت

ردیفنام محصولقیمت
1سیلیکونی ISD-R100تماس بگیرید
2سیلیکونی ISD-100تماس بگیرید
3سیلیکونی ISD-200تماس بگیرید
4سیلیکونی ISD-300تماس بگیرید
5الکلی ISD-400تماس بگیرید
6سیلیکونی پودری ISD-500تماس بگیرید
7سیلیکونی ISD-600تماس بگیرید
8سیلیکونی کنز ISD-700تماس بگیرید
9غیر سیلیکونی(آکریلیک) ISD-800تماس بگیرید
10غیر سیلیکونی(پایه حلال) ISD-1100تماس بگیرید

سوالات متداول

برای جلوگیری از تولید کف در طی روند مورد نظر استفاده می شود و از تشکیل کف جلوگیری می کند

شامل سیلیکونی (پودری و مایع)، غیر سیلیکونی، الکلی، خوراکی می شوند.

‫10 دیدگاه ها

 1. نظرم عالیه و ارزوی موفقیت براتون دارم

 2. سلام ضد کفی که در تولید یخ های ژله ای استفاده میشه باید از چه نوعی باشه ممنونم راهنمایی کنید

  1. دیفومرها می توانند موجب تحریک چشم و پوست و سوزش آن ها شود. هنگام کار با این ماده، از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید. این مواد به حرارت حساس بوده و نباید آن را در حرارت بالای 40 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با کارشناسان فروش