Logo

  سدیم آلژینات

  1. گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند
  2. لیست خدمات
  3. صنعت نساجی
  4. سدیم آلژینات

  سدیم آلژینات چیست

  سدیم آلژینات یک پلی ساکارید خطی و یک کوپلیمر است که از جلبک دریایی قهوه ای تهیه می گردد. سدیم آلژینات یک بیوپلیمر ارزان در دسترس است که بخاطر داشتن خواصی چون تجزیه پذیری زیستی و ماهیت طبیعی بسیار مورد توجه قرار شده است .

  سدیم آلژینات در آب محلول است و بر اثر حل شدن یک مایع با ویسکوزیته بالا بوجود می آید. این ماده نوعی صمغ بوده که قابل حل هم در آب سرد و هم در آب گرم است و از آن برای ساخت ژل در انواع سس ها، ژل های دسری و پودینگ ها و غیره استفاده می گردد. این صمغ در هنگام واکنش با نمک‌ های کلسیم یا اسیدها ژل‌ هایی غیرقابل برگشت به وجود می آورد. 

   

  موارد مصرف سدیم آلژینات

  همچنین خواص سفت ‌کنندگی، اتصال دهندگی و تشکیل ژل را دارد و آن را به ژل‌های دسری، سُس‌ها، پودینگ‌ ها و غیره می‌افزایند. همچنین از این صمغ به عنوان لفاف خوراکی برخی از غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. سدیم آلژینات توانایی زیادی در تشکیل فیلم امکان استفاده از آن را بعنوان یک پوشش غذایی مناسب فراهم آورده است که البته حضور و همراهی ترکیبات ضد باکتریایی و ضد اکسیداسیونی زمینه افزایش خواص نگهداری آنرا به وجود می آورد. بطور کلی ترکیبات ضد میکروبی موجود در مواد غذایی می توانند عمر ماندگاری آنها را زیاد کند. در اشل صنعتی ژل های سدیم آلژینات  بخاطر داشتن خواصی چون ویسکوز بودن، خاصیت تثبیت مواد تونایی حفظ آب مورد استفاده بوده.

  همچنین در سال های اخیر برای کاربردهای بیوتکنولوژی، پزشکی، دارویی و خصوصا صنایع غذایی مورد استفاده بوده. نمک سدیم آلژینات بیشتر از آلژینات خالی استفاده می شود زیرا آلژینات اسیدی برای بافت ها و سلول ها ضرر دارد. از آنجا که هیدروژل سدیم آلژینات در دما و PH پایین ایجاد می شود از این رو برای استفاده مولکول هایی مانند پروتئین ونوکلوئیک اسید و حتی سلول های زنده مناسب است. ژل های آلژینات در حضور کاتیون های کی لیت مانند سیترات، لاکتات، فسفات، تارتارات و کاتیون های سدیم و پتاسیم که در اکثر مایعات بیوتکنولوژی حضور دارد ناپایدار است. به منظور جلوگیری از تورم بیش از اندازه ژل های آلژینات، پلیمرهایی چون کیتوسان، پلی آلژینات به ژل کلسیم اضافه می شود.

  سدیم آلژینات قابلیت تشکیل ژل، افزایش استحکام بافت ها، پایدار کنندگی، قابلیت تشکیل فیلم دارد. وقتی یک لایه نازک از ژل یا محلول سدیم آلژینات  خشک شود منجر به شکل گیری فیلم یا پوشش می شود که این فیلم ها می توانند باعث حفظ ظرفیت نگهداری آب، محافظت از فساد میکروبی، مقاومت در برابر اکسیداسیون و. . . گردند.

   

  روش‌های کروی‌سازی

  دو روش اصلی برای ایجاد کروی ‌سازی وجود دارد که بر اساس مقدار کلسیم موجود در محصول که در حباب ژل محصور می‌شود متفاوت می باشد. برای موادی که فاقد کلسیم است، یک مایع طعم‌ دار با سدیم آلژینات مخلوط می ‌گردد و قطرهای این مخلوط در محلول دمای اتاق ساخته ‌شده از آب و لاکتات کلسیم یا گلوکونات کلسیم ریخته می‌شوند. هر دو نسبت به سایر اشکال کلسیم تلخ ‌تر هستند.

  کروی‌سازی معکوس، روشی برای استفاده با موادی می باشد که سرشار از کلسیم هستند، در این حالت کلسیم اضافی (در صورت لزوم) درون یک مایع طعم ‌دار ترکیب می‌ گردد و در حالی که سدیم آلژینات در آب مخلوط می‌شود. هر دو روش نتیجه مشابهی را عرضه میکند. حوزه‌ای از مایع که توسط یک غشای ژل نازک نگه داشته می‌شود، از لحاظ بافتی  مشابه خاویار است .

   

  کاربرد سدیم آلژینات

  • تثبیت‌ کننده
  • جایگزین نشاسته و کاراژین
  • سدیم آلژینات  در نوشیدنی‌ها
  • محصولات لبنی
  • محصولات یخ ‌زده
  • پرکننده و امولسیون
  • افزودنی مواد غذایی
  • طعم سالاد
  • پودینگ مربا
  • سس گوجه فرنگی
  • محصولات کنسرو شده
  • خواص دارویی، این ماده میتواند به انواع ژل تبدیل شود

  می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  همچنین این ماده به عنوان نوعی مواد افزودنی غذایی طبیعی، سدیم آلژینات  کاربردهای گسترده و چشم‌انداز کاربردهای خوبی در صنایع غذایی دارد. انواع اصلی آلژینات‌های مورد استفاده در صنایع غذایی عبارت‌اند از :

  • سدیم آلژینات
  • آلژینات پتاسیم
  • آلژینات آمونیوم
  • آلژینات پروپیلن گلیکول

   

  چگونه سدیم آلژینات را به یک مایع اضافه می کنید

  به طور کلی، آلژینات‌ سدیم به راحتی در هر درجه حرارت مایع، هیدرات و ژل را پراکنده می‌کند و بالاتر از ۲۶۶ درجه فارنهایت (۱۳۰ درجه سانتی‌گراد) ذوب می‌کند.

  با این وجود، راحتر است که پودر آلژینات‌سدیم را کم‌کم به مایع اضافه کنید، در حالی که مرتباً با مخلوط کن غوطه‌وری یا مخلوط می‌شود. اگر آلژینات به درستی پراکنده نشود، توده‌های کوچکی در محلول قابل مشاهده خواهند بود. سعی کنید از صاف‌کردن بیش از حد جلوگیری کنید، زیرا حباب‌های هوا می‌توانند در محلول ضخیم‌شده گیر کند. به منظور جلوگیری از پیچیده‌شدن این حباب‌ها در فرآیند کروی‌سازی، ممکن است بخواهید که آماده‌سازی برای چند ساعت در یخچال قرار بگیرد.

  فرم ارسال نظر

  پاسخ دادن به :

  امتیار خود را ثبت کنید

  در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
  اعتبارسنجی فرم موفق بود!
  نظرات کاربران

  ناشناس

  سلام خسته نباشید قیمت رو اعلام میکنید لطفا؟

  پاسخ
  گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند

  گروه تولیدی و بازرگانی شیمیایی دانشمند

  سلام و عرض ادب، جهت استعلام قیمت با یکی از شماره های شرکت تماس بگیرید

  پاسخ